Co to jest projekt technologiczny i czy jest mi potrzebny?

Projekt technologiczny to część dokumentacji projektowanego lokalu. Uwzględniany jest w nim układ i rozmieszczenie pomieszczeń, urządzeń, sprzętów dedykowanych danej branży. Jeśli chcemy, aby nasz lokal uzyskał pozwolenie na rozpoczęcie funkcjonowania, niezbędne jest uzyskanie akceptacji projektu technologicznego przez sanepid. Ten dokument jest potrzebny do odbioru lokalu dokonywanego przez inspektora sanitarnego. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Co to jest projekt technologiczny?

Projekt technologiczny lokalu sporządzany jest równocześnie z projektem architektonicznym lub projektem wnętrz i na jego podstawie. Jest niezbędny, ponieważ określa potrzebne wyposażenie, które jest wymagane przez sanepid do otwarcia lokalu.

Projekt technologiczny, co powinien zawierać?

Projekty lokali gastronomicznych lub innych przestrzeni usługowych wymagają sporządzenia dokumentacji technologicznej, skupiającej się na zasadach sanitarno-higienicznych. W zależności od rodzaju lokalu, wymagania technologiczne różnią się między sobą. Dodatkowo określa się w nich ilość potrzebnych zlewozmywaków i umywalek. Technolog zgodnie z zasadami, ustala zapotrzebowanie na zmywalnię, pomieszczenie socjalne, magazyn, toalety.

W projekcie technologicznym definiuje się przebieg drogi „czystej” i „brudnej” w lokalu wraz z szerokością przejść, wymaganą wysokością sufitu, ilością stolików i miejsc do konsumpcji i wiele innych istotnych kwestii.

Czy projekt technologiczny lokalu jest obowiązkowy?

Ze względów formalnych, projekt technologiczny lokalu gastronomicznego lub innego lokalu usługowego jest potrzebny do uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie świadczenia usług. Dlatego też istotnym jest aby pamiętać o tym już na samym początku planowania inwestycji.

Sprawdź naszą ofertę: projektowanie lokali gastronomicznych

Projekt technologiczny, kto może go wykonać?

Tworząc projekt architektoniczny wnętrz, często zapominamy, iż lokal ma być nie tylko funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie, ale też opracowany z zasadami sanepidu. Projekt technologiczny może być częścią projektu architektonicznego bądź projektu wnętrzarskiego. Ostateczną decyzję w sprawie jego poprawności dokonuje rzeczoznawca.

Jak stworzyć projekt technologiczny lokalu gastronomicznego?

Stworzenie projektu technologicznego dla gastronomii wiąże się z odpowiednim wydzieleniem pomieszczeń oraz układem wyposażenia. Tutaj z pomocą przychodzi projektant lub architekt wnętrz, który znając zasady ergonomii stworzy wnętrza funkcjonalne i przyjemne dla oka.

Lokal gastronomiczny, to szerokie pojęcie. Może nim być cukiernio-piekarnia, bufet jak i również restauracja. Do odbioru takiego wnętrza potrzebne jest sporządzenie projektu technologicznego. Istotne jest wydzielenie stref takich jak, np. sala konsumpcyjna, strefa sprzedaży, pomieszczenie socjalne, pomieszczenie gospodarcze, magazyn, toalety. Należy zwrócić również uwagę na wpływ metrażu lokalu na funkcje. Przykładowo ilość miejsc siedzących ma znaczenie na etapie planowania ewentualnej toalety dla klientów. Projekt technologiczny zaplecza, powinien przewidzieć przestrzeń do przechowywania półproduktów i produktów spożywczych. Ich organizacja powinna opierać się o odpowiednie stworzenie dokumentacji haccp. Jest to systemowe postępowanie mające na celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności.

Jak wybrać firmę do stworzenia projektu technologicznego?

Doskonale znamy wymogi prawne dla dokumentacji projektu technologicznego lecz zawsze konsultujemy się w tej sprawie z technologiem i rzeczoznawcą. Projektanci jak i architekci współpracują z osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia, aby stworzyć projekt wnętrz zgodny z przepisami. Niekiedy sam inwestor może zająć się konsultacją sporządzonej dokumentacji z rzeczoznawcą, od którego uzyska zgodę na rozpoczęcie prowadzenia usług.

Dlatego też rozważając projekt restauracji, piekarnio-cukierni czy małej gastronomii, warto skupić się w pierwszej kolejności na wyborze biura projektowego. Jako przedsiębiorca możesz wykonać ostatni krok i złożyć opracowany materiał do sanepidu.

Przeczytaj także: Dobry architekt wnętrz czyli jaki?