Jak urządzić domek letniskowy?

Domek letniskowy stanowi przestrzeń wypoczynkową, miejsce gdzie udajemy się na wakacje lub na weekend. Aby urządzić weekendowy azyl na samym początku należy określić rodzaj wypoczynku, dla którego miejsce jest przeznaczone. Wówczas wnętrza domku letniskowego będą lepiej dopasowane do potrzeb. Domy wakacyjne używane są w czasie wolnym od pracy, dlatego urządzaniu często towarzyszą właścicielom pozytywne uczucia. W domku letniskowym nie powinno zabraknąć wszelkich funkcji, które pozwolą na spełnianie różnorodnych potrzeb związanych z wypoczynkiem.

Czym charakteryzuje się domek letniskowy?

Domek letniskowy charakteryzuje się niewielką powierzchnią. Zazwyczaj wyzwanie stanowi zagospodarowanie wnętrz w taki sposób, aby powierzchnia domku wystarczyła na spełnienie potrzeb użytkowników związanych z wypoczynkiem.

Domy weekendowe często zlokalizowane są w pięknych okolicznościach przyrody. Projektując wnętrze takiego miejsca, warto wziąć pod uwagę charakter otoczenia i przełożyć je na język aranżacji wnętrz tak, aby wnętrze domu i otoczenie stanowiły spójną całość.

Domek drewniany determinuje charakter wnętrza. W domkach letniskowych ściany drewniane warto pozostawić wyeksponowane we wnętrzu, dodadzą pomieszczeniom uroku i wyjątkowego, czasami regionalnego czy lokalnego stylu. Drewno kojarzy się z ciepłem i przytulnością i doskonale nadaje się jako materiał budowlany na dom letniskowy i nie tylko.

Jak zaaranżować wnętrze domku – wskazówki

Ze względu na ograniczoną przestrzeń wnętrze domku letniskowego powinno być zaaranżowane efektywnie. Na parterze znajduje się salon, czasami kominek, kuchnia, miejsce na stół. Tu projektuje się wspólną łazienkę, pomieszczenie gospodarcze. Na poddaszu aranżuje się pozostałe pokoje, sypialnie i jeżeli jego powierzchnia na to pozwala drugą łazienkę.

Domki letniskowe parterowe wszystkie funkcje posiadają na jednym poziomie. Funkcjonalny dom letniskowy posiada pomieszczenia, gdzie przechowuje się wyposażenie związane z wypoczynkiem oraz utrzymaniem domu i otoczenia w dobrym stanie.

Dom letniskowy dwupoziomowy wymaga schodów, które zajmują sporo przestrzeni. Istnieje kilka sposobów na zaoszczędzenie miejsca. Schody mogą stanowić część wnętrza salonu pełniąc jednocześnie funkcję półek. Można zastosować schody spiralne, które zajmują mniej miejsca. Rozwiązaniem ekstremalnym jest drabina prowadząca na antresolę, są amatorzy takiego rozwiązania, gdy w grę wchodzi oszczędność miejsca. W zależności od zastosowanego rozwiązania domek letniskowy nabiera konkretnego charakteru, a jego wnętrze staje się odzwierciedleniem upodobań właściciela.

Ciągi komunikacyjne w domu wakacyjnym nie powinny zabierać zbyt dużo powierzchni, aby nie stanowić straty miejsca. Dom letniskowy rządzi się innymi prawami w porównaniu do domów całorocznych. Podział funkcjonalny jest mniej formalny i można go dopasować do swoich potrzeb.

Domek letniskowy – wnętrza uzupełnione praktycznymi dodatkami

Wyposażenie wnętrza domku powinno być dopasowane do potrzeb i upodobań właściciela i pozostałych użytkowników. Dom letniskowy powinien być w pełni wyposażony pomimo niewielkiej powierzchni. Kuchnię należy wyposażyć we wszystkie potrzebne urządzenia, jednak miejsce na przechowywanie produktów nie musi być tak obszerne jak w przypadku domów całorocznych. Łazienki domku letniskowego są niewielkie ze względu na oszczędność przestrzeni. W łazience w domku letniskowym świetnie sprawdza się prysznic zamiast wanny. W sypialni warto zapewnić niezbędne meble takie jak łóżko i szafa. Priorytetowym pomieszczeniem w domku letniskowym jest salon, gdzie odbywa się wspólny wypoczynek. Na pokój dzienny najlepiej przeznaczyć doświetlone wnętrze domku letniskowego z zapewnionym wyjściem na taras i pięknym widokiem.

Jak urządzić domek letniskowy? Aranżacja Suskie Diablaki

Drewniany domek letniskowy – jak zaaranżować przestrzeń wokół?

Drewniane domki letniskowe wpisują się w otaczający krajobraz, dzięki wykonaniu z naturalnego materiału. W przypadku domku letniskowego, którego powierzchnia może być niewielka, odpowiednia aranżacja tarasu nabiera szczególnego znaczenia. Taras i zadaszenie z drewna to organiczna kontynuacja dostępnej przestrzeni wypoczynkowej. Na tarasie mogą znaleźć się duży stół, fotele, leżaki, kuchnia zewnętrzna pod zadaszeniem. Na działce świetnie sprawdzą się sauna czy jacuzzi ogrodowe oraz miejsce na ognisko. Odpowiednie zaaranżowanie tarasu czy ogrodu jest równie ważne jak wnętrza domku letniskowego. Drewniany domek letniskowy zapewnia szereg możliwości wypoczynkowych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Taras, ogród, widoki z okien, naturalne oświetlenie to niezbędne elementy, które mają bezpośredni wpływ na wnętrze domku letniskowego i jego aranżację. W domkach letniskowych zaciera się granica między wnętrzem i tym co na zewnątrz. Korzystanie z uroków natury to jedna z głównych przyczyn budowy domów letniskowych.