Projektowanie gabinetów medycznych

Projekt gabinetu lekarskiego czy stomatologicznego powinien spełniać określone wymagania, odpowiadające na wymogi sanepidu, personelu oraz pacjentów. Gabinet tworzony jest w oparciu o zasady projektowania i technologię właściwą dla danej dziedziny medycyny. Projektowanie gabinetów lekarskich wymaga od projektanta poznania specyfiki funkcjonalnej danej dziedziny medycznej, potrzeb pacjentów i personelu. Specyfika gabinetu lekarskiego różni się od gabinetu stomatologicznego. Kwestie związane z układem funkcjonalnym, elementami wyposażenia specjalistycznego, mebli jak i potrzebnego miejsca do pracy są znaczące przy rozróżnieniu przeznaczenia pomieszczeń.

 

Projektowanie gabinetów lekarskich

Przy projektowaniu gabinetów lekarskich należy wziąć pod uwagę zarówno potrzeby pacjentów jak i lekarzy i personelu. Oprócz funkcji ściśle związanych z leczeniem pacjentów, gabinety lekarskie powinny brać pod uwagę odczucia pacjenta. W gabinecie lekarskim należy zadbać o komfort, spokój i wygodę pacjenta. Tutaj świetnie sprawdzą się jasne, stonowane kolory, które nie będą negatywnie wpływać na samopoczucie pacjentów. Gabinet lekarski można podzielić na przestrzeń konsultacyjną, przestrzeń wykonywania badań lekarskich oraz strefę z umywalką i meblami do przechowywania. Na początkowym etapie projektu gabinetu należy zwrócić uwagę na właściwy podział funkcji. Dodatkowo należy pamiętać o sprzętach specjalistycznych wskazanych przez klienta. Projekt gabinetu lekarskiego to złożony proces, wymagający szerokiej wiedzy i doświadczenia oraz dobrej komunikacji między projektantem a inwestorem. Projektowanie gabinetów lekarskich wiąże się z koniecznością poznania specjalizacji lekarskiej, dla której przygotowywany jest projekt wnętrza.

Projekt przychodni dostosowany do osób niepełnosprawnych

Przychodnia dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych zapewnia wszelkie udogodnienia techniczne umożliwiające komfortowy dostęp pacjenta do usług lekarskich. Potrzeby osób niepełnosprawnych należy uwzględnić na etapie koncepcji architektonicznej. Wnętrza powinny być przystosowane do indywidualnych potrzeb różnych grup osób niepełnosprawnych, wliczając w to wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni dla przemieszczenia się wózkiem inwalidzkim.

Gabinet lekarza rodzinnego przyjazny dzieciom

W gabinecie lekarza rodzinnego warto zadbać o komfort dzieci i zastosować rozwiązania projektowe, które wpływają na obniżenie poziomu stresu małych pacjentów. Gabinet lekarza rodzinnego z kącikiem zabaw dla dzieci, udekorowanymi ścianami, w odpowiedniej kolorystyce sprzyja spokojniejszej atmosferze. Celem jest stworzenie miejsca, gdzie dzieci miałyby możliwość rozładowania energii i regulowania silnych emocji związanych z wizytą u lekarza. Gabinet lekarski powinien posiadać toaletę z miejscem do przewijania małych dzieci. Gabinet tworzony z myślą o potrzebach dzieci wymaga specjalnego podejścia projektowego. Dobór materiałów wykończeniowych w dużej mierze ma znaczenie. Łatwość utrzymania ich w czystości, kolorystyka, struktura mogą wnieść przyjemną atmosferę w gabinecie lekarskim.

Gabinet lekarski – co powinien zawierać projekt?

Gabinet lekarski spełnia różne funkcje. Układ funkcjonalny gabinetu dzieli się na pokoje przyjęć, recepcję, poczekalnię, toaletę dla pacjentów, pomieszczenie socjalne dla personelu, miejsce do przechowywania produktów leczniczych. W zależności od dziedziny lekarskiej w części socjalnej gabinetu można uwzględnić pokój wypoczynkowy. Sercem gabinetu lekarskiego jest poczekalnia. W pokojach przyjęć znajduje się biurko z krzesłem dla lekarza i pacjenta oraz komplet wyposażenia, specjalistyczny sprzęt typowy dla danej specjalizacji lekarskiej. W gabinecie lekarskim w zależności od specjalizacji powinna znajdować się wydzielona łazienka. Projekt recepcji z poczekalnią w gabinecie lekarskim powinien uwzględniać dobre samopoczucie pacjentów. W projekcie gabinetu lekarskiego warto również przewidzieć miejsce dla osób towarzyszących. Należy zadbać o materiały, które gwarantują łatwość utrzymania czystości.

Skontaktuj się z nami!

Nasze projekty gabinetów lekarskich

Nasz projekt gabinetu lekarskiego dla MWU dobre USG w Krakowie obejmował hol wejściowy, recepcję, poczekalnię oraz pokoje przyjęć. Każdy z lekarzy specjalistów w klinice USG posiada własny gabinet. Całość wnętrza utrzymaliśmy w czystych jasnych kolorach pasujących do przeznaczenia projektowanego gabinetu. Dodatkowo ważną rolę w projekcie odegrał dobór odpowiedniego oświetlenia oraz specjalistyczny sprzęt, który oprócz pełnienia określonej funkcji medycznej narzuca styl i estetykę wnętrza. Istniejące płytki ceramiczne zostały pomalowane na dobrany kolor. Poczekalnia gabinetu lekarskiego posiada sztuczne oświetlenie, które jest częścią aranżacji sufitu podwieszanego. Pokoje przyjęć gabinetu lekarskiego doświetlone są naturalnym oświetleniem. Lokal został przystosowany do odbioru sanepidu. Projekt wykonawczy gabinetu lekarskiego stanowił dokumentację pozwalającą na realizację zgodną z ustaleniami.

Projektowanie gabinetów stomatologicznych

Gabinety stomatologiczne to rodzaj gabinetów lekarskich o sprecyzowanej specjalności. Wnętrza gabinetów stomatologicznych charakteryzują się określonymi cechami, dzięki którym łatwo zauważyć, jakie jest ich przeznaczenie. Projektowaniu gabinetów stomatologicznych towarzyszy śledzenie najnowszych trendów jak również zgłębianie wiedzy na temat funkcji i potrzeb, o jakie należy zadbać. W zależności od specjalizacji lekarza, projekt gabinetu może być wyposażony w rentgen zębów. Wymaga to wygospodarowania dodatkowego miejsca w gabinecie oraz zwrócenia większej uwagi na ergonomię przestrzeni. Kompleksowym projektowaniem gabinetów stomatologicznych zajmują się architekci we współpracy z projektantami technologii oraz pozostałych branż. Wnętrza gabinetu stomatologicznego są jasne i przestronne, kojarzą się z wymaganą czystością. Projekt gabinetu stomatologicznego wymaga znajomości różnych dziedzin stomatologii, w zależności od specjalizacji danego gabinetu. Projektowanie gabinetów stomatologicznych wymaga zaangażowania projektanta grafiki, ponieważ logo gabinetu stomatologicznego jest częścią wizerunku.

Innowacyjne projekty wnętrz gabinetów stomatologicznych

Wnętrza gabinetu stomatologicznego stanowią ciekawy i pożądany temat dla architekta wnętrz. Projekt gabinetu stomatologicznego daje projektantowi możliwość poznania kulisów pracy, zapoznania się z jej rytmem dnia oraz oczekiwaniami personelu. Istnieje wiele referencji bardzo dobrze zaprojektowanych gabinetów stomatologicznych, do których można się odnieść. Stomatologia to dziedzina medycyny, która szybko i intensywnie się rozwija. Innowacyjne projekty wnętrz gabinetów stomatologicznych powinny nadążać za tym rozwojem i jednocześnie wykazywać się estetyką wnętrza. Innowacyjne wnętrza gabinetów stomatologicznych to miejsca, gdzie pacjenci czują się komfortowo i pod profesjonalną opieką. Współczesny projekt gabinetu stomatologicznego na etapie projektu funkcjonalnego, powinien przewidywać potrzeby osób z niepełnosprawnościami w tym poruszanie się wózkiem inwalidzkim. Istnieje wiele przestrzeni, w których zapomina się o potrzebach tej grupy społecznej. Dlatego też ważnym jest aby myśleć o innowacji w projektowaniu gabinetów stomatologicznych i kreowaniu ich jako dostępną przestrzeń, bez barier dla wszystkich.

Gabinet stomatologiczny – projekty poczekalni

Poczekalnie w gabinetach stomatologicznych stanowią wizytówkę kliniki, firmy czy samego lekarza. Z jednej strony pełnią funkcję reprezentacyjną, jednak w pierwszej kolejności należy uwzględnić samopoczucie pacjentów, ich komfort, spokój i wygodę. Gabinet stomatologiczny z dobrze zaprojektowaną poczekalnią, sprawia wrażenie miejsca przyjaznego dla pacjentów. Łagodne kolory, naturalne materiały świetnie się sprawdzą w takiej przestrzeni. Projekt gabinetu stomatologicznego z przyjazną poczekalnią zamienia wizytę u dentysty w przyjemne doświadczenie. W gabinecie stomatologicznym poczekalnia może stanowić miejsce interakcji, która rozluźnia atmosferę i obniża poziom stresu. Dodatkowo element muzyczny może uzupełnić projekt poczekali, wpływając pozytywnie na samopoczucie pacjentów. Projekt gabinetu stomatologicznego z przyjazną poczekalnią może przełożyć się na sukces przedsięwzięcia.

Skontaktuj się z nami!

Projektowanie gabinetu weterynaryjnego

Projektowanie gabinetów weterynaryjnych wiąże się z odmiennymi wyzwaniami, porównując to do projektowania gabinetów lekarskich czy stomatologicznych. Pacjentami są zwierzęta, które inaczej odbierają kolory i są bardzo wrażliwe na emocje ludzi. Priorytetową kwestią jest tutaj jakość i rodzaj stosowanych materiałów. Podczas realizacji projektów pomieszczeń dedykowanych zwierzętom należy zadbać o odpowiednie materiały, które wytrzymają zarysowania czy brud.

Tak jak wszystkie gabinety lekarskie, gabinety weterynaryjne często mają wydzieloną strefę recepcji i poczekalni. Powinna się w niej znaleźć lada recepcyjna, miejsca siedzące oraz waga do ważenia zwierząt. Często mieści się w niej również strefa sprzedaży karmy dla zwierząt czy gadżetów. Ich ekspozycja może mieścić się w meblu, na wieszakach ściennych czy w otwartych półkach. Wielkość przestrzeni ma tutaj znaczenie, ponieważ niektórzy pacjenci potrzebują więcej miejsca w poczekalni. W dalszej części zakładu powinien mieścić się gabinet wyposażony w stół weterynaryjny, na którym odbywa się konsultacja z lekarzem weterynarii oraz zabiegi operacyjne. Dodatkowo gabinet powinien być wyposażony w zlew i umywalkę oraz blat roboczy i szuflady lub szafki, w których przechowywane będą artykuły medyczne. W większych zakładach weterynarii mieści się więcej gabinetów i pomieszczenie do wykonywania rentgenów. Niektóre klinki oferują usługi tylko dla zwierząt domowych, inne zaś dodatkowo dla gryzoni czy dzikich zwierząt. Gabinety weterynaryjne powinny być zaprojektowane pod specyfikę swoich usług i rodzaju przyjmowanych pacjentów.

Nowoczesna architektura medyczna z Grid

W naszej firmie projektowanie gabinetów lekarskich poprzedza szereg spotkań i rozmów z klientem w celu zrozumienia jego potrzeb oraz dziedziny medycznej, dla której będą przeznaczone wnętrza. Projektowanie nowoczesnego gabinetu lekarskiego wiąże się z poznaniem najnowszego wyposażenia potrzebnego w danej specjalizacji lekarskiej. Nowoczesna architektura wnętrz gabinetu lekarskiego skrojona jest na miarę potrzeb pacjenta. Nowoczesny gabinet lekarski zaprojektowany jest pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych. Projektując gabinet w pierwszej kolejności tworzymy zespół specjalistów, który sprosta wyzwaniu projektowemu. Projekt gabinetu lekarskiego to proces angażujący wielu specjalistów różnych dziedzin. Posiadamy system wsparcia projektowego, dzięki któremu możemy projektować gabinet lekarski.

FAQ

Przy projektowaniu wnętrz gabinetu lekarskiego w pierwszej kolejności należy zadbać o projekt funkcjonalny i technologiczny, który należy uzgodnić z rzeczoznawcami sanepidu. Dostępną przestrzeń należy przeanalizować pod kątem przeznaczenia pomieszczeń. Wybrany lokal powinien być przystosowany do funkcji gabinetu lekarskiego.

W projektowaniu wnętrza gabinetu stomatologicznego istotne znaczenie ma estetyka. Mimo, że wygląd wnętrza ma mniejsze znaczenie niż kwestie związane z leczeniem, estetyka jest tym co przyciąga pacjentów. Szczególną uwagę należy zwrócić na trwałość stosowanych materiałów oraz łatwość utrzymania czystości w gabinecie.

Skontaktuj się z nami!