Projektowanie salonów fryzjerskich

Projektowanie salonu fryzjerskiego wymaga uwzględnienia kilku stref w przestrzeni oraz kilku stanowisk pracy często w jednym pomieszczeniu. Poza strefą fryzjerską możemy tutaj wyróżnić strefę poczekalni, recepcji oraz pomieszczenia gospodarczego i pomieszczenia socjalnego.

Najważniejszą kwestią jest więc strona funkcjonalna i ergonomiczna projektowanych wnętrz. W salonie fryzjerskim klienci poszukują profesjonalnej usługi oraz odprężenia. Aranżacja wnętrza powinna oddawać profesjonalizm pracowników i stwarzać przytulne warunki klientom. Projekt może zachwycać, przyciągnąć klientów i jednocześnie być miejscem funkcjonalnym oraz wygodnym dla pracowników. Istotnym jest, aby wygospodarować odpowiednią ilość przestrzeni do pracy i przechowywania, nie zapominając o uwzględnieniu wyposażenia pomieszczeń, w tym elementów takich jak, np. luster, foteli fryzjerskich, specjalistycznych sprzętów i mebli czy umywalek.

salon-grid

Projekt salonu fryzjerskiego – o czym pamiętać?

W projekcie salonu fryzjerskiego należy pamiętać o oryginalności i wyróżnieniu się od konkurencji. Oferta i cena również ma tutaj znaczenie, lecz tak samo liczy się aranżacja wnętrza. Klient często przychodzi po doświadczenie, wrażenie, które daje mu wystrój wnętrza.

Styl wnętrza, który przyciągnie wzrok

Otwarcie salonu fryzjerskiego często wiąże się z zadawaniem sobie pytania: w jakim stylu go urządzić? W tej branży sprawdza się ich wiele: nowoczesny, loft, retro, vintage, glamour, eklektyczny. Nie ma właściwego wyboru, wszystkie opcje są poprawne. Najlepiej dopasować wystrój do wielkości salonu, lokalizacji oraz rodzaju usług, gdyż zakład fryzjerski może mieć również strefę barbershop. Przykładowo, w centrum miasta, w kamienicy powinniśmy się zastanowić, w jakim stopniu utrzymać klimat dawnych lat. My jesteśmy zwolennikami zachowania jak największej ilości zabytkowych elementów wnętrza, np. podłogi, drzwi. Jeśli w salonie fryzjerskim rozważamy usługi barbera to styl retro, loft czy vintage świetnie się sprawdzą, ponieważ łatwiej jest w nich uzyskać męski klimat. Nie oznacza to jednak, że nie mogą pojawić się tam klientki. Wszystko jest kwestią dobrania dodatków, kolorów czy materiałów.

Spójna aranżacja wnętrza i oświetlenie salonu fryzjerskiego

Większa przestrzeń daje możliwość do odważniejszych działań w aranżacji zaś mniejsza wymaga zwracania większej uwagi na spójność oraz rodzaj rozważanych materiałów. Poprawnie zaprojektowany salon fryzjerski ma dobrze dobrane oświetlenie, które doświetla przestrzeń z fotelem fryzjerskim. Należy też pamiętać, iż jasny kolor ścian sprawdza się najlepiej, szczególnie w strefie, gdzie znajdują się lustra i klienci. Salon fryzjerski powinien być jasny, spójny w swojej aranżacji oraz wizualnie przestronny.

Skontaktuj się z nami!
biuro-black-white-grid

Spójna aranżacja wnętrza i oświetlenie salonu fryzjerskiego

Większa przestrzeń daje możliwość do odważniejszych działań w aranżacji zaś mniejsza wymaga zwracania większej uwagi na spójność oraz rodzaj rozważanych materiałów. Poprawnie zaprojektowany salon fryzjerski ma dobrze dobrane oświetlenie, które doświetla przestrzeń z fotelem fryzjerskim. Należy też pamiętać, iż jasny kolor ścian sprawdza się najlepiej, szczególnie w strefie, gdzie znajdują się lustra i klienci. Salon fryzjerski powinien być jasny, spójny w swojej aranżacji oraz wizualnie przestronny.

Poczekalnia i recepcja w salonie fryzjerskim

Aranżacja salonu fryzjerskiego powinna uwzględniać podział lokalu na strefy. Jest to istotne z uwagi na specyfikę zawodu i rodzaj oferowanych usług. Wchodząc do salonu klient powinien znaleźć się w poczekalni, w której umilą mu czas wygodne fotele czy kanapa. Niedaleko może znajdować się recepcja o oryginalnym wyglądzie, przyciągającym wzrok przechodniów. Żeby podkreślić wygląd lady można zastosować ciekawe oświetlenie sufitowe lub odważny kolor czy strukturę. W dzisiejszych czasach ważnym jest aby zaintrygować, zwrócić uwagę swoją aranżacją. Dla klientów ważny jest nie tylko poziom usług, ale także doświadczenie przestrzeni w której się znajdują. Wystrój może działać na samopoczucie, emocje, które po wyjściu z salonu powinny być pozytywne.

Funkcjonalność i wyposażenie

Kolejną strefą, która powinna przyciągać uwagę swoją estetyką jest samo pomieszczenie ze stanowiskami fryzjerskimi. Tutaj liczy się pomysł oraz odpowiednie wydzielenie strefy do strzyżenia i koloryzacji, pielęgnacji, mycia i masażu głowy. Ważnym elementem są specjalistyczne meble fryzjerskie, które należy odpowiednio wkomponować do całego wystroju, możemy tutaj wyróżnić: fotele fryzjerskie, myjnie fryzjerskie, lustra, wózki, podnóżki czy hokery fryzjerskie i specjalistyczne sprzęty.

Podczas tworzenia projektu salonu fryzjerskiego należy pamiętać o strefach mniej widocznych, takich jak pomieszczenie gospodarcze czy pomieszczenie socjalne. Rozmiar pomieszczeń oraz rozmieszczone w nich elementy, tak jak pozostała część zakładu fryzjerskiego podlegają przepisom sanepidu. O nich powinniśmy pamiętać w pierwszej kolejności ponieważ często wprowadzają nam pewne ograniczenia do których musimy się ustosunkować.

FAQ

Otwarcie salonu fryzjerskiego wiąże się z koniecznością stworzenia technologicznego projektu. Powstaje on na etapie, gdy lokal został już wybrany. Bez tego dokumentu nie mogą rozpocząć się prace remontowe czy adaptacyjne. Projekt ten w sposób zgodny z zasadami bhp, organizuje pomieszczenia, stanowiska pracy oraz sprzęty. My jako projektanci współpracujemy z technologami, którzy we współpracy z nami opracowują ten rodzaj projektów.

Salony fryzjerskie mogą mieć różną powierzchnię strefy fryzjerskiej, poczekalni, recepcji jak i zaplecza. Przed dokonaniem ostatecznej wyceny projektu, musimy znać powierzchnię ewentualnie projektowanych pomieszczeń, stref oraz zakres naszych działań. Nie zawsze klienci oczekują pełnego projektu salonu fryzjerskiego, niektórzy rezygnują z projektu technologicznego, czy też projektu toalety i poczekalni. Są też klienci zdecydowani jedynie na rewitalizację już istniejącego lokalu. Każda wycena jest więc przygotowywana pod indywidualne zapytanie.

Skontaktuj się z nami!