Dobry architekt wnętrz, czyli jaki?

To właśnie dzięki tym osobom nasze mieszkania, domy i lokale użytkowe wyglądają pięknie. Ich kreatywność nie ma końca. Architekt wnętrz lub projektant wnętrz, zajmuje się tworzeniem oryginalnych, funkcjonalnych, spełniających oczekiwania klientów, projektów wnętrz. Okazuje się jednak, że nie tylko kreatywność odgrywa tu ogromną rolę. Ważne jest także doświadczenie, wiedza i umiejętność komunikacji. Czym jeszcze charakteryzuje się dobry architekt wnętrz?

Architekt wnętrz – charakterystyka zawodu

Architekt wnętrz lub projektant wnętrz zajmuje się świadczeniem usług projektowych. Najczęściej spod jego ręki wychodzą projekty mieszkań dla indywidualnych klientów lub pod wynajem. Równie często wykonuje on także projekty domów jednorodzinnych. Niektóre biura, podobnie jak GRID, świadczą usługi projektowania przestrzeni publicznych. Jednak w tym przypadku niezbędne są konsultacje z innymi branżami. Dzięki temu każdy projekt wnętrza jest idealnie spersonalizowany.

Charakterystyką tego zawodu jest umiejętność tworzenia rysunków wykonawczych i wizualizacji przy jednoczesnej komunikacji z klientem i wykonawcami. Ponadto każdy projektant wnętrz wyróżnia się dużą wrażliwością na design, uwielbia detale i wie, jak ważne jest indywidualne podejście klienta. Mile widziana w branży jest także wielozadaniowość i umiejętność słuchania.

W jaki sposób tworzone są te wyjątkowe projekty? Programów do pracy projektant lub architekt wnętrz uczy się na studiach, lecz najwięcej doświadczenia zdobywa się podczas rzeczywistej pracy. Projektant wnętrz może dodatkowo poszerzyć swoją ofertę o doradztwo dotyczące wnętrz. Niektórzy klienci nie oczekują kompleksowego projektu wnętrza tylko usługi konsultacyjnej. W takim zakresie omawiana jest aranżacja wnętrz.

Projektant wnętrz a architekt wnętrz – czy to to samo?

Absolwenci architektury wnętrz oraz pokrewnych kierunków mogą nazywać się architektem wnętrz. Zakres ich działań dotyczy zarówno projektowania wnętrz prywatnych, jak i publicznych.

Projektant wnętrz zajmuje się projektowaniem, w takim samym zakresie jak architekt wnętrz, z tą różnicą, iż jego umiejętności projektowe wybiegają poza ten zakres. Dodatkowo jego pasją może być design i projektowanie mebli, oświetlenia czy konstrukcji metalowych. Dzięki temu, oprócz projektu i aranżacji wnętrz możemy otrzymać indywidualny projekt pewnych elementów wykończenia czy wyposażenia. Projektanci wnętrz tak samo jak architekci wnętrz posiadają odpowiednie umiejętności i kompetencje do projektowania oryginalnych i funkcjonalnych wnętrz.

Czy projektowanie wnętrz to lekka i przyjemna praca?

Praca projektantów i architektów wnętrz wiąże się z wieloma wyzwaniami i koniecznością zapoznawania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i materiałowymi. Nie jest to zawód dla każdej kreatywnej osoby z zamiłowaniem do aranżacji wnętrz. Projektując wnętrza domów i mieszkań, przydaje się umiejętność wykonywania wielu zadań w jednym czasie.

Projekt koncepcyjny wnętrz jest zawsze jednym z pierwszych etapów procesu projektowania, wymaga dużej kreatywności i zrozumienia potrzeb inwestora. Podczas realizacji projektu ważne jest zaangażowanie i stała komunikacja z wykonawcami. Pracując nad projektem wnętrza publicznego, dodatkowo potrzebna jest koordynacja prac architektów i technologów.

Usługi architekta wnętrz często obejmują wizualizacje. Taką usługę może wykonać sam projektant lub osoba specjalizująca się w projektach 3d. Wizualizacje wymagają poświęcenia dużej ilości czasu oraz zaangażowania. Nie każdy projektant musi je wykonywać, ponieważ koordynacja prac specjalistów, dobór materiałów, rysunki wykonawcze, komunikacja z klientem i wiele innych czynności bywa czasochłonna.

Jak wybrać dobrego architekta wnętrz?

Architektura wnętrz to branża coraz bardziej doceniana i rozchwytywana. Szukając biura lub projektanta stawiamy na jego doświadczenie, styl, lokalizację oraz finanse.

Nie dziwi więc fakt, że cena za metr kwadratowy usługi projektowania wnętrz może się dużo wahać w zależności od biura czy osoby. Często wynika to z zakresu oferowanych usług czy lokalizacji. W odpowiedzi na oczekiwania nowych klientów, projektanci proponują różne zakresy działań projektowych. Dla najbardziej wymagających klientów mogą stworzyć indywidualną ofertę. Jeśli klient jest otwarty na zdalną pracę architekta czy projektanta, może otrzymać atrakcyjniejszą cenę za projekt wnętrza. Dodatkowo zleceniobiorcy można szukać w całej Polsce.

Wybór projektanta powinien być skonfrontowany z oczekiwaniami względem zakresu projektu oraz finansów. Przed podjęciem współpracy należy zapoznać się ze stylem projektów, zakresem oferowanych usług oraz ceną za projekt wnętrza.

Dobry architekt wnętrz to taki, który dzięki wypracowanym metodom pracy, podchodzi do klienta indywidualnie i sprawnie przeprowadza go przez proces projektowy. Dodatkowo w konsultacji z wykonawcami, potrafi realizować zlecenia do końca procesu projektu. Kolejną istotną jego cechą jest kreatywność przy jednoczesnej otwartości na propozycje klienta. Projektowanie wnętrz to proces, dlatego też ważne, aby znaleźć kompetentną osobę lub biuro, z którym komunikacja przebiega sprawnie.