Biuro open space – plusy i minusy rozwiązania

Biuro open space stanowi wyzwanie projektowe pod względem możliwości wykreowania miejsca przyjaznego dla pracowników i zapewniającego komfort pracy. Nowoczesne biuro open space to miejsce stworzone na miarę potrzeb pracowników. Oznacza to, że oprócz przestrzeni biurowej przeznaczonej do pracy, biuro posiada pomieszczenia zaspokajające pozostałe potrzeby pracowników – strefę odpoczynku, wygodną i przystosowaną kuchnię i jadalnię, miejsca spotkań, oddzielne wyciszone przestrzenie do rozmów telefonicznych, telekonferencji.

Czym charakteryzuje się otwarta przestrzeń biurowa?

Cechy charakterystyczne biura open space to:

  • obszerna otwarta przestrzeń,
  • duże przeszklenia zapewniające naturalne oświetlenie,
  • szklane ściany działowe lub całkowity brak ścian działowych.

W biurach open space pracownicy na różnych stanowiskach pracują razem. Miejsca pracy łączone są w taki sposób, aby ułatwić komunikację i zapewnić łatwiejszy dostęp do informacji. W otwartym biurze na jednego pracownika przypada określona powierzchnia potrzebna, aby zapewnić komfort pracy.

W przestrzeni open space osoby pracujące mogą być oddzielone od siebie małą ścianką zintegrowaną z biurkiem. Takie rozwiązania służą lepszej koncentracji pomimo pracy w przestrzeni typu open space. Praca w otwartych przestrzeniach nie dotyczy wszystkich branż. Przestrzeń biurowa typu open space posiada zarówno wady i zalety.

Zalety otwartej przestrzeni biurowej

Główną zaletą otwartej przestrzeni z założenia miało być skrócenie dystansu między pracownikami i zlikwidowanie podziałów w postaci ścianek działowych. We wspólnej przestrzeni wszyscy pracownicy mieli być równi niezależnie od stanowiska pracy. Otwarta przestrzeń biurowa miała pozytywnie wpływać na relacje i przepływ informacji między pracownikami. Jednak dla niektórych pracodawców biuro open space służy głównie efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni i możliwości stworzenia większej ilości miejsc pracy. Otwarta przestrzeń biurowa zapewnia lepsza komunikację z innymi członkami zespołu, możliwość łączenia pracowników różnych działów.

Biuro typu open space.

Wady biura open space

Minusem przestrzeni typu open space jest na pewno brak prywatności, która wbrew pozorom jest w biurze bardzo potrzebna. Przestrzeń typu open space może wpływać negatywnie na efektywność pracy i zdolność koncentracji. Prywatne rozmowy w biurze typu open space są prawie niemożliwe. Prowadzenie zawodowych rozmów telefonicznych wymaga zapewnienia dodatkowego wyposażenia w postaci specjalnych budek telefonicznych czy przeszklonych pokoi rozmów. Wadą może być wysoki poziom hałasu lub wręcz przeciwnie konieczność zachowania ciszy ze względu na współpracowników. W zależności od ilości stanowisk pracy w przestrzeni typu open space praca w biurze jednoprzestrzennym może być przytłaczająca dla niektórych pracowników.

Sprawdź ofertę: Projektowanie biur

Kto może pracować w open space?

Biuro typu open space nadaje się dla pracowników międzynarodowych korporacji, gdzie wiele osób pracuje nad wspólnym projektem i gdzie szybki przepływ informacji jest bardzo ważny. Pracownicy na wyższych stanowiskach często posiadają oddzielne gabinety, ale nie zawsze. Oddzielnych pomieszczeń wymagają działy administracyjne zajmujące się sprawami pracowniczymi, które objęte są tajemnicą. Dla pracowników administracyjnych przeznaczone są pokoje poza otwartą przestrzenią biura open space. Biuro open space jest odpowiednie dla zawodów, gdzie praca zespołowa przekłada się na efektywność i wyniki.