Jak urządzić biuro aby było funkcjonalne i reprezentatywne?
Nowoczesne biuro czyli takie które spełnia aktualne potrzeby osób w nim pracujących wymaga doświadczonych i wyspecjalizowanych projektantów. Urządzaniu biura towarzyszy szeroki research aktualnych trendów oraz rozeznanie bieżących oczekiwań pracowników.
Jak urządzić nowoczesne biuro? Okazuje się, że nie wystarczy ustawić biurko, ergonomiczny fotel i urządzenia biurowe. Proces projektowy jest znacznie bardziej złożony i wymaga wiedzy z różnych dziedzin oraz wielu ustaleń. Ponadto niezwykle istotny jest również dostęp do naturalnego światła oraz odpowiednie oświetlenie uzupełniające. Na jakie kwestie należy jeszcze zwrócić uwagę urządzając biuro?
Biuro to wizytówka firmy!
Oprócz funkcjonalności w biurze warto zadbać o jego reprezentatywność. W zależności od branży i charakteru pracy biurowej zarówno funkcje, jak i wygląd biura należy projektować odpowiednio. Kolorystyka zastosowanych materiałów i wykończeń jest równie ważna i powinna być skoordynowana z identyfikacją wizualną firmy. Należy pamiętać o tym, że aby urządzić nowoczesne biuro należy przestudiować charakter branży w taki sposób, aby klienci momentalnie ją rozpoznali i właściwie identyfikowali.
Jak urządzić biuro? Inspiracje i porady
Jak urządzić biuro to pytanie, które projektanci stawiają sobie rozpoczynając współpracę z inwestorami. Zadania nigdy się nie powtarzają i zawsze stajemy przed nowymi wyzwaniami w zakresie projektowania dedykowanego biura. Aby urządzić biuro należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z inwestorem o charakterze branży i potrzebach pracowników.
Urządzając biuro należy bazować na długoletnim doświadczeniu, niezbędne jest posiłkowanie się dostępnymi referencjami oraz wsłuchiwanie się w potrzeby klientów. Komfort w miejscu pracy to podstawa. Dlatego w każdym biurze niezbędne jest wygodne wyposażenie, co oznacza, że biurko i krzesła powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników. Niezwykle ważne jest także oświetlenie, które wpływa na jakość i efektywność pracy.
Aranżacja wnętrza biurowego wymaga również odpowiednich dodatków. Dobrym pomysłem są rośliny oddzielające strefę pracy od pozostałych funkcji w biurze, wprowadzające domową atmosferę.
Wnętrze biurowe to przede wszystkim miejsce pracy, jednak komfort i wydajność pracowników rośnie jeżeli mogą poczuć się jak w domu. Aby to osiągnąć w przestrzeni biurowej powinno znaleźć się miejsce na wygodny fotel oraz wszelkie sprzęty zaspokajające potrzeby związane nie tylko z pracą. Popularne „chill out roomy” mają w tym przypadku uzasadnienie. Zamożniejsze czy większe firmy posiadają pomieszczenia, które mogą być używane jako pokoje hobby.
Funkcjonalność to podstawa!
Funkcjonalność w biurze polega na właściwym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni pod kątem różnorodnych potrzeb pracowników. W pierwszej kolejności należy zadbać o ergonomię stanowisk pracy i dopasować meble oraz wyposażenie do pracy osób na różnych stanowiskach. Prawidłowa pozycja przy wykonywaniu pracy przekłada się na efektywność oraz mniejsze zmęczenie i znużenie pracą w jednej pozycji.
W funkcjonalnym biurze nie może zabraknąć wyposażenia spełniającego potrzeby pracowników niezwiązane bezpośrednio z wykonywaną pracą. Ważne jest przemyślane i uważne zaprojektowanie pomieszczeń socjalnych, przestrzeni przeznaczonych do wypoczynku, miejsc do prowadzenia komfortowych rozmów telefonicznych. Dla niektórych pracowników istotny jest dostęp do dobrej kawy. Czasami warto zadbać o taką przestrzeń, nieodłącznie związaną z kulturą pracy. Kącik kawowy oprócz zaopatrzenia w dobrą kawę sprzyja interakcji i integracji pracowników w przerwach w pracy.
W przestrzeni funkcjonalnego biura powinny znaleźć się wygłuszone sale konferencyjne oraz mniejsze sale rozmów. Takie rozwiązania pozwalają na komfortową pracę zarówno uczestnikom rozmów czy spotkań, jak i pozostałym pracownikom biura. Istnieje wiele sposobów na wydzielenie takich przestrzeni, na przykład przeszklenia, przenośne kontenery, antresole, ruchome przepierzenia pochłaniające dźwięki, rośliny.
Ich nie może ich zabraknąć – ergonomiczne meble
Aby urządzić biuro ergonomiczne potrzebne jest rozeznanie w nowych produktach, które ciągle się rozwijają pod kątem dopasowania do potrzeb pracownika. Zwracamy szczególną uwagę na układ pomieszczenia i ustawienie biurka. Na jakość pracy wpływają między innymi wymiary biurka, wysokość biurka, rodzaj krzesła pracowniczego, punkty świetlne, meble uzupełniające takie jak regały na dokumenty i inne. Istotny jest układ biurek stymulujący współpracę lub wręcz przeciwnie pozwalający na pracę w odosobnieniu i skupieniu, jeżeli tego wymaga zadanie czy rola pracownika.
Zarówno biurko jak i krzesło pracownicze powinno mieć dostosowaną wysokość do prawidłowej pozycji przy pracy. Biurko powinno także umożliwiać ustawienie komputera w odpowiedniej odległości i na odpowiedniej wysokości. Ergonomiczne biurko posiada wystarczającą przestrzeń pod blatem dla wygodnej pozycji nóg. Ergonomiczny blat biurka umożliwia wygodną pracę przy komputerze jak i pracę, która nie wymaga komputera. Każdy pracownik powinien mieć miejsce do przechowywania swoich przedmiotów. Może być to kontenerek zamykany na klucz lub jakikolwiek inny mebel spełniający tę funkcję.
Aby urządzić biuro o niewielkiej powierzchni należy skupić się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej ilości metrów kwadratowych przypadających na jednego pracownika. Kluczową zasadą przy ustawieniu stanowisk pracy jest przestrzeń za biurkiem umożliwiająca swobodne odsunięcie krzesła. Biurka w małej firmie powinny być mobilne, aby umożliwiać elastyczną aranżację. Takie rozwiązanie sprawdza się również przy pracy hybrydowej, gdzie pracownicy wykonują pracę i z biura i z domu.
Aranżacja małego biura – praktyczne rozwiązania na lata
W aranżacji małego biura należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie wygody pracownikom bez względu na ograniczoną przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem są budki telefoniczne pozwalające zarówno na komfortową rozmowę pracownika telefonującego jak i pozostałych pracujących nad innymi zadaniami.
Niewielkie biuro może być przytulne. Przy zastosowaniu różnorodnych przegród stałych i mobilnych możliwe jest wykorzystanie potencjału nawet niewielkiej przestrzeni. W biurze o małym metrażu priorytetem jest właściwy podział przestrzeni na funkcje, aby wszystkie potrzeby mogły być zaspokojone. Małe biuro niejednokrotnie wymusza łączenie kilka funkcji w jednym pomieszczeniu. Taka konieczność inspiruje do nowych kreatywnych rozwiązań.
Specyfika małej firmy narzuca pewne rozwiązania i kompromisy. Należy je uzgodnić z inwestorem i zweryfikować z priorytetowymi potrzebami pracowników. W małej firmie trudniej wygospodarować niezależną przestrzeń na inne funkcje niż pracę, ale naszym zdaniem jest ona równie ważna dla utrzymania równowagi i harmonii w pracy.
Biuro o niewielkim metrażu sprzyja kreowaniu przytulnego klimatu, jednak należy zastosować odpowiednie środki. Domową atmosferę można uzyskać wprowadzając wyciszające przegrody oddzielające biurka, mobilne ścianki umożliwiające zmiany planu funkcjonalnego biura. Dodatkowo w pomieszczeniu do pracy warto wprowadzić zielone rośliny, które działają uspokajająco, wyciszają i potęgują poczucie komfortu. Zastosowanie mebli uzupełniających na dokumenty, przedmioty i sprzęty ułatwiające komfortową pracę jest bardzo istotne.
Do kategorii małego biura można zaliczyć również mieszkanie. Adaptacja i aranżacja domowego biura wiąże się z kompromisami i wymaga możliwości lokalowych. Aby praca w domu była komfortowa należy przeznaczyć na nią odpowiednią przestrzeń umożliwiającą pracę w skupieniu, spotkania online czy spotkania na żywo w zależności od rodzaju pracy.
Czytaj także: Jak urządzić biuro w stylu boho?