Biuro w stylu loftowym – pomysły na aranżację

Industrialne biuro najczęściej powstaje w pomieszczeniach po starych fabrykach czy opuszczonych magazynach. Takie obiekty posiadają największy potencjał do zaprojektowania biura w stylu loftowym. Budynki poprzemysłowe zapewniają otwartą przestrzeń biurową, którą w łatwy sposób można zaaranżować w stylu industrialnym oraz na potrzeby pracy biurowej o różnym charakterze.

Styl industrialny – charakterystyka

Urządzając industrialne biuro, warto wykorzystać istniejący potencjał obiektu. Biura w stylu loft niejako same się projektują. Stary przemysłowy klimat wnętrz w łatwy sposób można przełamać nowoczesnym wyposażeniem i uzyskać bardzo atrakcyjny i pożądany kontrast estetyczny.

Wnętrza industrialne mogą wydawać się surowe, powściągliwe i oszczędne, jednak pociągają swoją autentycznością. Dzięki historii adaptowanego budynku biuro w stylu industrialnym nabiera prawdziwości, nieudawanej atmosfery i niewymuszonego wdzięku. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie poprzedniej przemysłowej historii wnętrza jako inspiracji do zaprojektowania przestrzeni na potrzeby nowoczesnego biura.

Loftowy klimat nadaje pomieszczeniom biurowym odpowiedni dobór materiałów, wykończeń, wyposażenia i dodatków. Wnętrza industrialne są pełne odniesień do architektury przemysłowej. Stosowane są wykończenia takie, jak:

  • przetarty beton,
  • odsłonięta cegła,
  • wyposażenie z metalowymi elementami,
  • postarzane deski,
  • duże okna,
  • oświetlenie technologiczne.

Zaadaptowane wnętrza posiadają wysokie sufity, które tworzą odpowiedni klimat. Wyeksponowane drewniane belki stropowe, stalowe podciągi, ciężkie metalowe drzwi, elementy instalacji i wiele innych wpływają na wykreowanie klimatu we wnętrzach industrialnych.

Biuro w stylu industrialnym – podstawowe zasady

Biuro w stylu industrialnym wykorzystuje autentyczny urok i potencjał istniejących wnętrz poprzemysłowych. Projekt wnętrza biura w stylu loft szanuje historię obiektu istniejącego i wykorzystuje ją pod kątem nowych potrzeb i funkcji. Biuro industrialne jest oszczędne i surowe w wyrazie.

Dekorację stanowią istniejące ściany i podłogi, instalacje, technologia czy oświetlenie. Wnętrza w stylu industrialnym są otwarte i przestronne, stropy są wysokie, udekorowane wyeksponowanymi instalacjami. Styl industrialny pozwala na zastosowanie swoistej biżuterii w postaci oświetlenia, za pomocą którego można sterować ostatecznym efektem we wnętrzu.

Aby wykorzystać potencjał stylu loftowego dla biura open space należy odpowiednio zaaranżować plan funkcjonalny i zaprojektować odpowiednie oświetlenie. Duża przestrzeń pozwala na elastyczność ustawienia biurek, więc można to wykorzystać i stworzyć przestrzeń na miarę potrzeb. Biurka mogą być pogrupowane zgodnie z obowiązkami pracowników i wspomagać relacje i zadania grupowe bądź ułatwiać pracę indywidualną.

Styl loftowy ma wiele odmian. Wnętrza loftowe można aranżować zarówno w nowo powstałych obiektach jak i w obiektach poprzemysłowych. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu wnętrza na ostatniej kondygnacji budynków, gdzie wysokość sufitu jest największa. Industrialne wnętrza urządza się w halach, blokach, w budynkach dawnych dworców, zakładów przemysłowych, składów, hurtowni, itp. Styl loftowy może być nowoczesny, czysty, minimalistyczny z przewagą elementów metalowych lub posiadać charakter retro, pełen starych dodatków i postarzanych wykończeń.

Biuro w stylu loftowym – kolory

Kolorystyka biura w stylu industrialnym jest ograniczona. Wynika z naturalnej i prawdziwej kolorystyki materiałów, z których zbudowane są ściany i wykonane podłogi. Styl industrialny w większości przypadków jest monochromatyczny – dominują różne odcienie szarości, biel, czerń. Zdarza się spotkać czerwoną cegłę, wówczas wnętrze jest nieco bardziej kolorowe i ciepłe w odbiorze.

Oszczędną kolorystykę i surowość wnętrz przełamuje się wyposażeniem takim jak nowoczesne meble, estetyczne krzesła, tapicerowane siedziska, kolorowe oprawy oświetleniowe. Niejednokrotnie zastosowanie samego drewna pozwala na metamorfozę kolorystyki, ocieplenie i zmianę odbioru wnętrza.

Jakie oświetlenie do industrialnego biura?

W każdym biurze potrzebne jest dobre oświetlenie umożliwiające efektywną pracę. Industrialne biuro, aby stworzyć dobre warunki pracy, powinno zadbać o komfort pracownika. Pod względem estetycznym lampy mogą nawiązywać do stylu loftowego. Jednak nie jest to konieczność w biurze zaprojektowanym w industrialnym stylu. Aby urządzić biuro w stylu loftowym oświetlenie może podkreślać charakter wnętrza i jego urok nie rzucając się w oczy samym kształtem i stylem opraw.

Sprawdź ofertę: Projektowanie biur

Jak wygląda nowoczesne biuro industrialne?

Nowoczesne biuro w stylu industrialnym jest funkcjonalne. Przekształcenie dawnej funkcji obiektu przemysłowego na biurową wydaje się odbywać w bardzo organiczny sposób. Zastane pomieszczenia są przestronne, zazwyczaj posiadają duże przeszklenia – cechy, które dają duże możliwości przy projektowaniu układu funkcjonalnego. Wnętrza loftowe idealnie nadają się dla biura typu open space. Projektowany układ biurek w przestrzeni loftowej daje się łatwo zmieniać, a elastyczność i mobilność to cechy nowoczesnego biura.

O czym należy pamiętać projektując industrialne biuro?

Ważne są priorytety funkcjonalne nowego użytkownika. Funkcjonalność biura wiąże się z przestrzeganiem konkretnych zasad projektowania i ergonomii. Nowoczesne biuro to wygodne miejsce pracy.

Istotny jest respekt dla zastanej przestrzeni, jeżeli jest to obiekt istniejący z własną historią. W przypadku obiektu objętego ochroną konserwatorską należy postępować odpowiednio do wymagań związanych z takim budynkiem.

Materiały, meble, produkty stosowane we wnętrzu industrialnym powinny być wysokiej jakości. Urządzając biuro typu loft projektanci mogą sobie pozwolić na zaskakujące połączenia, stylowe dekoracje, niespotykane meble, wyjątkowy design.

Urządzanie biura w stylu loftowym często oznacza współpracę ze specjalistami z różnych dziedzin – konserwatorami zabytków czy konstruktorami.

Jesteś fanem industrialnych rozwiązań? Chcesz coś zmienić w swoim wnętrzu? Skorzystaj z pomocy specjalistów i stwórz wnętrze swoich marzeń.

Przeczytaj także: