Dla kogo jest program Ścieżka Smart na rzecz dostępności?
Dofinansowanie skierowane jest do mikro, małych i średnich, oraz dużych przedsiębiorstw, którzy prowadzą działalność na terytorium Polski (w tym small mid-caps i mid-caps), a także konsorcja z udziałem przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, innych podmiotów np. organizacji badawczych.
Wymogi Ścieżki SMART na rzecz dostępności
Dofinansowanie jest skierowane dla projektów, których celem jest zaspokajanie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. W tej kategorii znajdują się osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, niewidome, niesłyszące, z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami psychicznymi/intelektualnymi, ze schorzeniami otępiennymi (np. demencja, Alzheimer), z dysfunkcjami rozwojowymi (np. zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD), osoby starsze, kobiety w ciąży, opiekunowie małych dzieci, osoby o nietypowym wzroście, osoby z ciężkim lub nieporęcznym bagażem/towarem oraz osoby chore na choroby cywilizacyjne i przewlekłe (np. cukrzyca, epilepsja, choroby układu krążenia, nowotworowe).
Głównym wymogiem programu Ścieżka Smart na rzecz dostępności jest, aby projekty, w tym każdy realizowany moduł, miały na celu rozwiązanie problemu lub problemów osób ze szczególnymi potrzebami, przyczyniając się istotnie do zwiększenia dostępności. Dostępność rozumiana jest jako usunięcie co najmniej jednej lub więcej barier występujących w przestrzeni fizycznej (w tym budynkach, urządzeniach), rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, usługach, procesach lub zaspokojenie szczególnych potrzeb tych osób.
Ważnym warunkiem jest również, aby projekty wpisywały się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.