Czym charakteryzuje się wzornictwo przemysłowe?

Wzornictwo przemysłowe to dziedzina powiązana z naukami ścisłymi, odnosząca się do różnego rodzaju gałęzi przemysłu, polegająca na projektowaniu przedmiotów użytkowych, łączących w sobie innowacyjne rozwiązania technologiczne, ergonomię, potrzeby rynkowe oraz stronę wizualną.

Projektowanie wzornicze dotyczy praktycznie wszystkich przedmiotów z wielu dziedzin życia. Głównym zadaniem wzornictwa przemysłowego jest ułatwianie codziennych czynności w zależności od wymagań i ograniczeń użytkowników.

Czym jest wzornictwo przemysłowe?

Wzornictwo przemysłowe definiuje się jako projektowanie nowych wzorów przemysłowych wyrobów przeznaczonych do masowej czy indywidualnej produkcji. Głównym celem jest rozwijanie kultury materialnej społeczeństwa przez podnoszenie estetyki i funkcjonalności wytwarzanych przemysłowo przedmiotów codziennego użytku.

Podstawowe cechy wzornictwa przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe to profesjonalne projektowanie przedmiotów, urządzeń, obiektów, usług, które używane są przez ludzi na całym świecie. Niejednokrotnie to także rozwiązywanie problemów technicznych. W zespole projektowym potrzebni są specjaliści wielu różnych dziedzin, tacy jak designerzy, eksperci modelowania 3D, inżynierowie, projektanci UI i UX, menadżerowie projektu, projektanci brandingu, wykonawcy. Różnorodne umiejętności oraz różna perspektywa wszystkich zaangażowanych w projekt wzorniczy potrzebne są do osiągnięcia rezultatu, który w jak największym stopniu spełnia wymagania i potrzeby przyszłych użytkowników.

Wzornictwo przemysłowe - przykład - organizer

Projekt wzorniczy – co to takiego?

Projekt wzorniczy odpowiada zarówno za cechy użytkowe i funkcjonalne produktu, jak i za jego estetykę. Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań jest więc procesem ciągłym, otwartym na kompetencje z różnych dziedzin nauki i sztuki, a nie tylko jednorazową inicjatywą.

Projektowanie form przemysłowych wymaga wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, praktyki w dziedzinie technologii, doświadczenia w obszarze grafiki reklamowej i komunikacji wizualnej. Każdy przedmiot, z którym wchodzimy w interakcję każdego dnia czy to w szkole, w pracy czy w domu jest wynikiem procesu projektowego. W trakcie projektowania podejmowanych jest wiele decyzji, dzięki którym powstają przedmioty ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Elementy projektu z zakresu wzornictwa przemysłowego

Projekt wzorniczy obejmuje szereg etapów, które prowadzą do stworzenia finalnego produktu. Oto podstawowe elementy tego procesu:

  1. Definicja celów i wymagań: Pierwszym krokiem jest określenie celów projektu i zrozumienie wymagań, które musi spełniać finalny produkt. Obejmuje on analizę rynku, identyfikację grupy docelowej, określenie funkcjonalności i ograniczeń technicznych. Wynikiem przeprowadzenia tego etapu prac jest specyfikacja projektowa będąca zbiorem założeń projektowych
  2. Badania i analiza: W tym etapie przeprowadza się badania rynkowe, analizuje konkurencję i identyfikuje trendy oraz preferencje konsumentów. Badania mogą obejmować ankietowanie, wywiady, analizę danych statystycznych i inne metody.
  3. Projekt koncepcyjny: Na podstawie zebranych informacji i wyników badań projektant tworzy różne koncepcje produktu. Opracowany na tym etapie materiał zawiera szkice odręczne oraz wstępne wizualizacje przedstawiające koncepcję możliwych rozwiązań projektowych. W procesie wykorzystywane są różne techniki, takie jak: brainstorming, mind mapping czy analiza funkcjonalna.
  4. Projektowanie i prototypowanie w ramach pracowania projektu wzorniczego: Na tym etapie projektant tworzy bardziej szczegółowe projekty, wykorzystując narzędzia takie jak programy CAD (Computer-Aided Design) czy tworzenie modeli 3D. Prototypy są tworzone w celu weryfikacji funkcjonalności, ergonomii, estetyki i innych aspektów projektu.
  5. Testowanie i ocena: Prototypy są poddawane różnym testom i ocenom. Mogą to być testy wytrzymałościowe, testy użytkowe, ocena estetyki, badania rynkowe itp. Na podstawie wyników testów projekt może być dalej udoskonalany lub zmieniany.
  6. Produkcja i wdrożenie: Po zatwierdzeniu projektu i przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych modyfikacji przechodzi się do produkcji. Proces produkcji może obejmować wybór odpowiednich materiałów, technologii i narzędzi. Po zakończeniu produkcji produkt jest wprowadzany na rynek. Zarówno na tym etapie, jak i w kolejnym zespół projektowy sprawuje nadzór autorski nad wdrożeniem w celu zapewnienia jak najlepszych rezultatów, które będą zgodne z wcześniej obranymi kierunkami i podjętymi decyzjami na etapie projektowym
  7. Monitorowanie i doskonalenie (realizowane również w ramach nadzór autorskiego): Po wprowadzeniu produktu na rynek prowadzi się monitorowanie jego wydajności, reakcji klientów oraz innych czynników. Na podstawie tych informacji można wprowadzać modyfikacje i doskonalić projekt w celu poprawy produktu i zwiększenia jego sukcesu rynkowego.

Warto pamiętać, że proces projektowania wzorniczego może się różnić w zależności od projektu, branży i specyficznych wymagań. Powyższe elementy stanowią ogólny szkic procesu, który może być dostosowywany w zależności od konkretnego przypadku.

Czym zajmuje się projektant wzornictwa przemysłowego?

Projektant wzornictwa przemysłowego projektuje głównie dla ludzi, ale czasami także dla zwierząt. Uważny designer wzornictwa jest osobą empatyczną, potrafiącą wczuć się w potrzeby grupy społecznej czy indywidualnych użytkowników, dla których projektuje. Szczególnie, że odbiorcy mogą się różnić kulturowo, pochodzeniem, zamożnością, płcią, sprawnością, wiekiem, mogą posiadać różne ograniczenia (projektowanie uniwersalne). Wzornictwem przemysłowym zajmują się osoby wrażliwe na potrzeby użytkownika, środowiska i społeczeństwa.

Projektant wzornictwa odpowiedzialny jest za opracowanie wszechstronnego i obszernego researchu oraz ustalenie, jakie są założenia techniczne, marketingowe, ogólne projektu. We wstępnej fazie projektowania projektant wykonuje szkice, modele 3D, tworzy prototypy, które pozwalają na przetestowanie opcji i sprawdzenie, która najbardziej odpowiada potrzebom konsumentów.

W kolejnych etapach projektant pracuje z inżynierami, ekspertami materiałoznawstwa, wykonawcami, specjalistami od brandingu i marketingu. Cały proces to niejednokrotnie wiele miesięcy, a czasami lata zanim finalny produkt trafi do sprzedaży i konsumenci zaczną go użytkować.

Program kształcenia projektantów wzornictwa obejmuje podstawy projektowania, rysunek odręczny, projektowanie przemysłowe, zajęcia w zakresie designu, wzornictwo, przedmioty związane z ergonomią, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię przestrzenną, zagadnienia komunikacji wizualnej. Program studiów na wydziałach form przemysłowych przygotowuje do prowadzenia samodzielnej praktyki projektowej.

Kierunek wzornictwo przemysłowe jest dziedziną dynamiczną, zmieniającą w miarę rozwoju potrzeb odbiorców i nowych technologii.

Dlaczego warto wybrać Grid?

Zespół projektowy Grid może stanowić doskonałe wsparcie w procesie realizacji Twojego projektu. Oto kilka powodów, dlaczego warto rozważyć współpracę z zespołem Grid:

  1. Doświadczenie i ekspertyza: Studio projektowe Grid posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Grid funkcjonuje nieprzerwanie na rynku od roku 2001. Zespół składa się z profesjonalistów o różnorodnych umiejętnościach i szerokim zakresie wiedzy. Zespół projektowy ma na swoim koncie wiele wdrożonych z powodzeniem projektów dla licznych branż, co świadczy o zdolności do dostosowania się do różnorodnych wymagań i specyfikacji.
  2. Holistyczne podejście: Studio projektowe Grid kładzie duży nacisk na podejście Design Thinking w procesie projektowania. Oznacza to, że zespół nie skupia się tylko na aspektach estetycznych, ale także na funkcjonalności, ergonomii i doświadczeniu użytkownika. Współpraca z takim zespołem zapewnia kompleksowe podejście do projektu, uwzględniające wszystkie istotne czynniki dla nowego produktu w jego pełnym procesie życia.
  3. Indywidualne podejście do Klienta: Grid doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że każdy projekt jest unikalny i wymaga spersonalizowanego podejścia. Przed rozpoczęciem projektu specjaliści studia projektowego starają się dokładnie zrozumieć cele, wymagania i oczekiwania Klienta. Co więcej, zaangażowanie w komunikację i współpracę pozwala na efektywne prowadzenie projektu i dostarczenie rozwiązań, które spełniają potrzeby.
  4. Współpraca z różnymi branżami: Studio projektowe Grid posiada doświadczenie w pracy z różnymi branżami: przemysłową, medyczną, elektroniczną, czy spożywczą. Bez względu na to, w jakiej branży działasz, Grid na pewno będzie w stanie dostarczyć specjalistyczne rozwiązania projektowe, które będą dostosowane do Twoich potrzeb.
  5. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technologii: Grid śledzi najnowsze trendy i innowacje w dziedzinie projektowania przemysłowego. Ponadto korzysta z zaawansowanych narzędzi i technologii, takich jak zaawansowane oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design), technologie wizualizacji 3D jak również Rapid Prototyping. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć precyzyjne modele i prototypy, które pomagają w testowaniu efektów prac projektowych.

Wzornictwo przemysłowe – przykłady naszych prac

W zależności od zapotrzebowania klienta Zespół zajmuje się różnego rodzaju zakresem prac projektowych.

Największym klientem Studia jest firma Es System K zajmująca się produkcją urządzeń chłodniczych, oraz jej firma córka – Lako, specjalizująca się w produkcji oświetlenia. W kontekście tych Klientów zakres stałej współpracy jest bardzo szeroki i obejmuje: przygotowanie projektów koncepcyjnych nowych urządzeń i wzorów, wsparcie dla Działu Konstrukcyjnego podczas procesu wdrażania i optymalizacji produktów, wsparcie działu marketingowego poprzez przygotowywanie wizualizacji na rzecz katalogów i innych materiałów wspomagających promocję, wsparcie działu handlowego w postaci opracowywania rozwiązań nietypowych a także przy współpracy z zespołem Grid Architektura wsparcie w kwestiach związanych z aranżacją wnętrz, projektami technologicznymi czy projektami i organizacją stoisk targowych.

Zupełnie inaczej wyglądała współpraca z firmą EBS. Na bazie briefu Klienta została opracowana Specyfikacja projektowa weryfikująca brief i normująca założenia odnośnie projektu. Następnym krokiem było przygotowanie analizy rynku oraz trendów wzorniczych. Bazując na ustaleniach z Specyfikacji i wnioskach z Analizy został opracowany Projekt Koncepcyjny obejmujący klika kierunków projektowych, których wypadkowa stała się potem Projektem Wzorniczym będącym podwaliną do opracowania prototypów a następnie wdrożenia produktów. Nadzór autorski obejmował m.in. doradztwo podczas przygotowania form do technologii wtrysku wysokociśnieniowego. Efektem współpracy było wdrożenie rodziny nowoczesnych urządzeń elektronicznych będących kluczowym elementem alarmowego systemu SMART.

Postaw na wzornictwo przemysłowe z Grid

Specjaliści Grid posiadają ogromne doświadczenie w branży i mogą pochwalić się szerokim zakresem umiejętności. Poszukujesz profesjonalnego studia projektowego? Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!