Projektant wzornictwa przemysłowego – charakterystyka zawodu i pracy
Zawód projektanta wzornictwa przemysłowego polega na kreowaniu przedmiotów, obiektów, usług usprawniających funkcjonowanie w życiu codziennym bądź ułatwiających wykonywanie czynności w pracy, biurze, w miejscach publicznych w zależności od potrzeb sprecyzowanych przez zamawiającego. Co jeszcze warto wiedzieć o tym zawodzie?
Projektant wzornictwa przemysłowego – charakterystyka zawodu
Projektant wzornictwa przemysłowego to zawód na pograniczu wielu dziedzin. W programie studiów kształcącym projektantów wzornictwa zawarte są zarówno przedmioty ścisłe, jak i artystyczne. Projektant wzornictwa powinien posiadać wszechstronną wiedzą w zakresie inżynierii, materiałoznawstwa, designu, czy psychologii. Ponadto powinien znać podstawy technologii, komunikacji wizualnej, podstawy marketingu, zasady nadzoru autorskiego, prawo własności przemysłowej oraz prawo autorskie. Studia na wydziale form przemysłowych przygotowują projektantów do pracy z klientem.
We wzornictwie projektowanych wyrobów istotne jest dopasowanie cech użytkowych produktu do ewentualnych ograniczeń jak również mocnych stron grupy docelowej. Niezbędne jest wzięcie pod uwagę płci, wieku, pochodzenia osób, dla których projektowane są produkty.
Wykonywanie projektów wzorniczych wiąże się niejednokrotnie z odpowiedzialnością społeczną, szczególnie jeżeli przedmiot produkowany jest w milionach egzemplarzy i przeznaczony jest do masowego użytkowania.
Nie bez znaczenia jest wiedza na temat zrównoważonego projektowania, trwałość przedmiotu, sposób utylizacji, dobór materiałów itp.
Projektant jest odpowiedzialny nie tylko za funkcjonalność przedmiotu, ale także za nieprzeciętność produktu pod względem walorów artystycznych i estetycznych.
Czym zajmuje się projektant wzornictwa przemysłowego?
Projektant wzornictwa przemysłowego projektuje przedmioty, obiekty, rzeczy, które z założenia mają ułatwiać funkcjonowanie w określonym środowisku lub usprawniać czynności dnia codziennego. Projektant dba również o estetykę przedmiotu, jego ergonomię, trwałość, łatwość utylizacji oraz wszelkie aspekty użytkowe produktu.
Projektowaniem wzorniczym zajmują się osoby o wszechstronnych umiejętnościach technicznych. Projekty wykonywane są przy użyciu programów graficznych, do kreowania wizualizacji 3D, animacji, wszelkich narzędzi pozwalających jak najlepiej zaprezentować i sprzedać produkt.
Wzornictwo przemysłowe narzuca określone wymagania odnośnie umiejętności i predyspozycji projektantów. Umiejętność słuchania i wczucia się w potrzeby grupy docelowej jest niekwestionowaną zaletą.
Projektowanie produktu polega na współpracy ze specjalistami wielu dziedzin – inżynierami, technologami, specjalistami od marketingu i reklamy, wykonawcami.
Umiejętności projektanta wzornictwa
We wzornictwie potrzebne są umiejętności z różnych dziedzin od zagadnień inżynieryjnych poprzez historię sztuki i designu po wszelką wiedzę merytoryczną związaną z tematem projektu. U projektanta wzornictwa przemysłowego oprócz oczywistej wiedzy technicznej, wykształcenia i doświadczenia ważne są takie cechy jak otwartość, uważność, empatia, wrażliwość na potrzeby użytkownika, wszechstronność, dociekliwość, skrupulatność, zaangażowanie.
Kreowanie funkcjonalnych i estetycznych przedmiotów dotyczy każdej dziedziny naszego życia. Taki zawód narzuca wysokie wymagania na projektanta w zakresie wiedzy i doświadczenia.
Gdzie można pracować w tym zawodzie?
Projektanci wzornictwa pracują w działach projektowych wielu branż. W branży motoryzacyjnej gdzie projektują samochody i środki transportu, w odzieżowej wzory, akcesoria i biżuterię, w obuwniczej buty, w elektronicznej tworzą obudowy sprzętów, w kosmetycznej kreują opakowania, wymyślają sprzęty AGD oraz urządzenia przemysłowe.
Nie każda firma posiada własny dział wzorniczy. Wówczas producent może zlecić projekt firmie zewnętrznej, która pracuje niezależnie nad projektami dla wielu zamawiających. W takich firmach projektanci wzornictwa przemysłowego także znajdują zatrudnienie na stanowisku designera, menadżera projektu czy wizualizatora 3D w zależności od predyspozycji.
Projektanci mogą pracować samodzielnie w zależności od umowy z zamawiającym na zasadzie freelancu. Zdarza się, że znani projektanci zapraszani są przez firmy do zaprojektowania produktu sygnowanego ich nazwiskiem.
Zawód projektanta form przemysłowych daje możliwości satysfakcjonującej pracy osobom o różnych predyspozycjach. Jedni spełniają się przy uzgodnieniach i bezpośrednich relacjach z inwestorem, inni zagłębiają się w skomplikowane zagadnienia techniczne czy zaawansowane modelowanie 3D. Dbanie o dobre kontakty z klientem ma duże znaczenie w procesie projektowym. Przygotowywanie dokumentacji projektowej to praca dla osób dokładnych, skrupulatnych, zdyscyplinowanych, potrafiących skoncentrować się na pracochłonnych i dość żmudnych zadaniach. Monitorowanie procesu wykonania i koordynacja ostatecznego efektu wymaga określonych umiejętności. Szerokie spektrum możliwości pracy w zawodzie projektanta wzornictwa to niekwestionowane zalety tej profesji.
Zakres obowiązków projektanta może być różny w zależności od miejsca wykonywania pracy. Wybór ofert jest szeroki i każdy projektant może odnaleźć swoją wymarzoną pracę czy to na stanowisku menadżerskim czy przy wykonywaniu dokumentacji projektów. W tym zawodzie dobre projekty są wynikiem pracy zespołowej.
Czytaj także: Czym charakteryzuje się wzornictwo przemysłowe?